Artykuł pochodzi ze stronny
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Miastku

Nasza historia

W Świetlicy MGOK Miastko w sobotę 1.10 spotkali się...

młodzi historycy na kolejnych Miasteckich Spotkaniach Historycznych. 

Po raz trzeci, sympatycy lokalnej historii, trafili tu, by omówić cztery tematy związane z historią Naszej Małej Ojczyzny.
O Czerwonej Huzarii mówił Jarosław Lemański - badzo ciekawie z wielką elokwencją. Poznaliśmy bliżej historię Gebhard Leberecht von Blücher'a i jego żony baronessy Caroline Amelie von Mehling, którą pochowano, jak głosi wieść gminna, w miasteckim kościele.
Dominik Radecki wspomniał o Ak-owcach, którzy zamieszkali w naszej okolicy, a brali udział w zamachu na Ubeka z Sanoka. Ciekawa historia ludzi, którzy walczyli o wolną Polskę. Wszyscy z pokolenia "Kolumbów", urodzeni na początku lat dwudziestych dwudziestego wieku.
Anita Bacic, pierwszy raz wykładała u nas kobieta, mówiła o akcji Wisła i zasiedleniu naszych terenów przez ludność pochodzenia ukraińskiego - premiera wypadła bardzo dobrze. Kto nie wiedział, jak przebiegała "Akcja Wisła", mógł zapoznać się z tłem politycznym oraz dramatem zwykłych ludzi.
Na zakończenie Łukasz Szkwarek mówił o roku 1981, ważnym nie tylko w literaturze, ale także ze względu na naszą historię. Zdradził jak w naszym mieście obchodzono święta majowe tego roku i odpowiedział, dlaczego nie było pochodu... 

Wspaniałe spotkanie, dużo ciekawych i nowych informacji o naszej historii.

opublikował: Janusz Gawroński
data publikacji: 2016-10-01 19:01:26
data ostatniej aktualizacji: 2016-10-03 17:37:28