Chlebowo 2015-04-11 18:01:08      

Animator kultury - pani Ewa Budziewska


Wałdowo, Chlebowo. Dzięki dotacji z Gminy Miastko w świetlicach wiejskich odbywają się warsztaty rękodzieła.

Organizatorem warsztatów jest Lokalna Grupa Działania "Wrzeciono" przy wydatnej pomocy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Miastku. Tym razem młodzi adepci sztuki rękodzielniczej spotkali się w świetlicach w Wałdowie i Chlebowie. Już od rana 14 sierpnia w świetlicy wiejskiej zgromadziła się grupa uczestników warsztatów decoupage (Dekupaż, Decoupage - technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (praktycznie każda powierzchnia:drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa), by realizować swoje marzenia w zdobieniu przedmiotów. Natomiast popołudniu warsztaty zawędrowały do Chlebowa, gdzie grupka, chyba najmłodszych uczestników, poznawała technikę quilling'u (Quilling (ang. „nawijać na pióro lub rurkę”) technika z rodzaju papieroplastyki (zwana też papierowym filigranem) służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru). Zaangażowanie, w obu przypadkach, biorących udział w warsztatach dzieci i młodzieży było olbrzymie, co potwierdza konieczność realizowania podobnych projektów w przyszłości. I jeszcze kilka fotek z Chlebowa.

           


W sobotę 13 czerwca 2015 r. dzieci w Chlebowie miały okazję doświadczyć lekcji historii na świeżym powietrzu. Naszą wieś odwiedziła grupa pasjonatów kultury średniowiecznej prezentując obyczaje, przedmioty, stroje i zabawy z tamtej epoki. Chętni mogli wziąć udział w strzelaniu z łuku, obejrzeć przedmioty codziennego użytku, dotknąć kolczugi, przymierzyć szyszak, nauczyć się pisma runicznego i cyrylicy oraz zmierzyć się na miecze i topory.W nagrodę za udział w zabawie dzieci otrzymały monety wybijane za Króla Bolesława Białego oraz słodycze ufundowane przez radnego pana Jana Basarę. Czekamy na następną lekcję pod chmurką. EB

 

 

 

 


Rada Sołecka w Chlebowie przy współpracy MGOK Miastko zorganizowała dla dzieci imprezę rozrywkowo-rekreacyjną. W piątkowe popołudnie 5 czerwca 2015 roku na placu przed świetlicą wiejską dzieci wzięły udział w grach, zabawach i konkursach przygotowanych przez panią animator Ewę Budziewską. Były rzuty piłeczką do wiaderka dla najmłodszych i dla starszych, składano puzzle oraz rzuty piłką do butelkowych kręgli. Skakano przez wielką skakankę, biegano z balonikiem między nogami i  łapano balonik do wielkich chust. Festiwal piosenki rozpoczeli najmłodsi, potem próbowali trochę starsi, a na zakończenie pan sołtys Leszek Kłos zaprazentował swoje umiejętności wokalne ku uciesze wszystkich obecnych.

W końcu zapłonęło ognisko i można było spróbować pieczonych kiełbasek. Każde dziecko przybyłe na imprezę otrzymało słodycze i drobne upominki ufundowane przez radę sołecką.