Słosinko 2014-05-14 08:47:39      

Animator kultury - pani Bożena Pontus


Słosinko. Za nami drugi tydzień realizacji projektu „Młodzi naukowcy – wakacje z eksperymentami w świetlicy wiejskiej w Słosinku”.

W tym tygodniu grupa starsza  zajęła się tematem kwasów i zasad, które są dwoma ważnymi rodzajami substancji chemicznych. W tym celu wykonali doświadczenie z wykorzystaniem naturalnego wskaźnika badania kwasowości czy zasadowości substancji  - wywaru z czerwonej kapusty. Następnie uczestnicy zbadali,  czy kształt ciała ma wpływ na siłę wyporu,  jednocześnie utrwalając  sobie prawo Archimedesa – „Siła wyporu zależy od objętości ciała”.Natomiast, młodsze dzieci bawiły się w ogrodników, którzy w mini ogrodzie zasiali nasiona roślin w celu ich dalszej obserwacji. Nasi mali badacze podjęli także próbę zbadania drożdży. W czasie doświadczenia obserwowali,  jak dwutlenek węgla wydzielający się podczas  wzrostu drożdży powoduje powiększanie się balonika.Wspaniałą zabawą dla młodszych i starszych było samodzielne robienie „balonowych szaszłyków” oraz  przygotowanie płynu do robienia baniek, który wykorzystany został w prawdziwie bąbelkowej  zabawie.

Oto kilka fotek z drugiego tygodnia zajęć. Bożena P.

 

 

 

 

 

 


Rozpoczęły się pierwsze zajęcia w ramach projektu "Młodzi naukowcy - wakacje z eksperymentami w świetlicy wiejskiej w Słosinku" przy zaangażowaniu i pomocy Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Miastku oraz Stowarzyszenia Osób i Dzieci Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" w Miastku.

W warsztatach bierze  udział 30 osób,  uczniów kl. I-VI SP i I-III Gimnazjum z Sołectwa Słosinko. Wśród eksperymentów  pojawiły się już m.in.: ”Jak podnieś wodę”, „Czy coś się zmieści w pełnej szklance wody?”,  „Mieszaniny – jak je oddzielić?” czy „Proste układy elektryczne” itp.

Są one realizowane dzięki dofinansowaniu z Fundacji "Parasol" w ramach  drugiego konkursu grantowego Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY. 
W załączeniu zdjęcia z pierwszych zajęć.
B. Pontus

 

 

 


W pierwszym tygodniu sierpnia 2015r.w świetlicy wiejskiej w Słosinku  rozpoczną się zajęcia w ramach projektu "Młodzi naukowcy ¬ wakacje z eksperymentami w świetlicy wiejskiej w Słosinku". Będą one realizowane dzięki dofinansowaniu z Fundacji "Parasol" w ramach  drugiego konkursu grantowego Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach P FIO .                                                                                                                                      

W warsztatach wezmą udział dzieci i młodzież ze Sołectwa Słosinko, uczniowie kl. I-VI SP i I-III Gimnazjum. Pod czujnym okiem instruktorów (nauczycieli - Iwony Winter i Heleny Binczyk  oraz pani Bożeny Pontus – animator kultury MGOK Miastko,) dzieci zamienią się w prawdziwych eksperymentatorów, którzy poprzez  różnorodne doświadczenia przyswoją  wiedzę z zakresu fizyki, chemii czy biologii. Wśród eksperymentów  pojawią się m.in.: ”Tornado w butelce”, „Klej z wody” czy „Dziwne jajka” itp.                      

W ostatnim tygodniu zajęć uczestnicy wyjadą do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.  Centrum Nauki to jedno z pierwszych polskich centrów nauki, które łączy naukę i zabawę w atrakcyjną formę spędzania czasu. Wizyta w EXPERYMENCIE pozwoli dzieciom jeszcze lepiej zrozumieć otaczające procesy i  pobudzi w nich ciekawość świata.

Na zakończenie projektu odbędzie się spotkanie integracyjne , podczas którego uczestnicy zaprezentują rodzicom i swoim kolegom ulubione doświadczenia, jakie samodzielnie wykonały podczas warsztatów.

Udział w projekcie będzie dobrym sposobem na  aktywne spędzenie wolnego czasu, szczególnie tym dzieciom, które pozostały w wakacje w domu.


Dzieci ze świetlicy wiejskiej w Słosinku rozpoczęły wakacje od wyjazdu 28 czerwca 2015 r. na I Wiejskie Konfrontacje Artystyczne do Dretynia. Był to ich drugi publiczny występ, z którego wróciły zadowolone. Aby dzieci się nie nudziły, panie Bożena Pontus i Grażyna Raniowska zorganizowały im 30 czerwca 2015 r. „Grillowanie z okazji rozpoczęcia wakacji”. Były kiełbaski, ciekawe gry, zabawy i konkursy na świeżym powietrzu. Na zakończenie, każde z dzieci otrzymało drobny upominek. Oto kilka fotek. Bożena Pontus

 

 

 

 


Już w sobotę 30.05.br. w Słosinku rozpoczęły się obchody Dnia Dziecka. Z tej okazji z samego rana młodzi wędkarze wzięli udział w spławikowych zawodach wędkarskich nad jeziorem Słosineckim Wielkim, nad których przebiegiem czuwała pani H. Binczyk – nauczyciel w SP Słosinko. Zwycięzcami zawodów zostali: Paweł Opiela –I miejsce (1730 pkt) , Bartłomiej Aniśkiewicz – II miejsce (840 pkt.) plus nagroda za największą rybę ( krąp -27 cm) , Aleksandra Białek – III miejsce (350 pkt.) Zwycięzcy otrzymali puchary oraz sprzęt wędkarski ufundowany przez Koło „Liny i spółka” ze SP w Słosinku, Gospodarstwo Rybackie EKO- FISH Arkadiusz Opiela oraz Koło PZW „Karaś” w Miastku. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali drobne upominki wędkarskie. Po zawodach pod wiatą rekreacyjną nad jeziorem rozpoczęły się gry i zabawy dla dzieci, które przygotowała animator kultury ze świetlicy wiejskiej w Słosinku - p. Bożena Pontus. Dzieci mogły wziąć udział w biegach w workach, wyścigu rowerowym na czas, rozgrywkach w „jednego ognia”, rzutach do celu, zabawach z balonami z wodą, podrzucaniem i łapaniem piłki ręcznikami itp. Dla zwycięzców poszczególnych konkurencji czekały nagrody rzeczowe. Ponadto każde dziecko z okazji swojego święta otrzymało również drobny upominek. Podczas przerwy w zabawie każdy mógł posilić się pyszną kiełbaską z grilla, wypić soczek i zjeść coś słodkiego. Zadbali o to – pani Sołtys Irena Borzyszkowska, Rada Sołecka oraz pan Arkadiusz Opiela. Pogoda i humory dopisały i przy wspólnej zabawie czas minął bardzo szybko.B.Pontus

Fotki w Galerii: kliknij


Dnia 26.05.2015 r. (wtorek) na świetlicy wiejskiej w Słosinku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Matki. Na scenie pojawili się młodzi artyści, którzy na co dzień uczestniczą w zajęciach świetlicowych pod opieką animatora kultury p. Bożeny Pontus. Były tańce, piosenki, wiersze oraz scenka kabaretowa. Na pamiątkę mamy dostały kwiatki samodzielnie wykonane przez dzieci.Tradycyjnie odbyły się wybory Matki Roku 2015. Mamy, które walczyły o ten tytuł musiały zmierzyć się z kilkoma konkurencjami. Mamą roku 2015 została p.Ola Czartowska.Przy kawie, herbacie, słodkim poczęstunku oraz miłym towarzystwie czas upłynął bardzo szybko.

Serdeczne podziękowania za pomoc tego dnia należą się sołtys naszej wsi p. Irenie Borzyszkowskiej oraz Radzie sołeckiej.(B.Pontus)

 

 

 

 


Fundacja "Parasol" poinformowała na swojej stronie, iż w drugim konkursie grantowym Funduszu AKUMULATOR SPOŁECZNY, współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach P FIO, świetlica wiejska w Słosinku otrzymała dofinansowanie na działanie pn. "Młodzi naukowcy - wakacje z eksperymentami w świetlicy wiejskiej w Słosinku" w wysokości 4891,00 zł. Przypominijmy, iż świetlicę prowadzi pani animator kultury Bożena Pontus - pracownik MGOK Miastko, a społecznie w budowaniu projektu pomagały jej panie, Helena Binczyk i Iwona Winter. Aby zrealizować projekt skorzystaliśmy uprzejmości Stowarzyszenia "Pomocna Dłoń" i przez nie będą przesłane pieniądze na realizację projektu.

Z Miastka dofinansowanie otrzymało także Miasteckie Towarzystwo Sportowe Hamer w Miastku projektu pn."Pobiegnijmy razem" w wysokości 4200,00 zł.

Obu organizacjom życzymy sukcesów.


Od lutego tego roku w świetlicy wiejskiej w Słosinku ćwiczy nowy zespół wokalny. Jeszcze nie mają nazwy, ale już z wielką ochotą dzieci chciałyby wystąpić na scenie dla publiczności. Myślę, że na premierę przyjdzie jeszcze trochę poczekać. W repertuarze zespołu są przede wszystkim piosenki ludowe (tym czasem tylko trzy), z dużą werwą śpiewane i interpretowane na swój sposób przez dzieci. Instruktorem muzycznym zespołu jest pan Zbyszek Biliński, który z młodym adeptami wokalizy szlifuje ich gardła, by jak najlepiej wydobywały z siebie prawidłowe dźwięki. Do świetlicy w Słosinku, której animatorem jest pani Bożena Pontus, będziemy systematycznie zaglądać i z uwagą śledzić postępy modych śpiewaków. Próby zespołu odbywają się w każdą środę tygodnia.