Młodzi naukowcy ze Słosinka 2015-08-20 20:50:40        

Już od trzech tygodni w świetlicy wiejskiej w Słosinku odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach projektu „Młodzi naukowcy – wakacje z eksperymentami”. 


Należy przypomnieć, iż są one realizowane dzięki dofinansowaniu z Fundacji "Parasol",  przy zaangażowaniu i pomocy MGOK w Miastku oraz Stowarzyszenia Osób i Dzieci Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" w Miastku. W każdym tygodniu uczestnicy przeprowadzają kolejne eksperymenty z zakresu chemii, biologii czy fizyki. W tym tygodniu dzieci młodsze poznały pojęcia: kwas i zasada. W tym celu wykonały doświadczenie z wykorzystaniem wskaźników badania kwasowości czy zasadowości substancji  - papierków lakmusowych i oranżu metylowego. Następnie uczestnicy zbadali,  czy można wykonać łódkę z plasteliny, a dzięki „wędrującym kolorom” poznały zjawisko włoskowatości.

Starsza grupa, z wykorzystaniem jodyny ,wykrywała  skrobię w różnorodnych produktach spożywczych. Następnie młodzi naukowcy posługując się zwykłą baterią i żaróweczką próbowali poznać tajniki elektryczności. Utrwalili sobie wiadomości, że prąd elektryczny, którego źródłem jest bateria, płynie tylko wtedy, kiedy obwód jest zamknięty. Uczestnicy próbowali także wzmacniać dźwięki za pomocą gumowego węża i lejków. Podczas eksperymentu sprawdzali również, czy istnieje tzw. „magnetyzm podwodny”.          

Obie grupy wykorzystały w swoich eksperymentach balony. Z ich pomocą poznawały zasady elektrostatyki oraz sprawdzały, jak reagują one na ogrzewanie i oziębianie powietrza.

Na fotografiach widać,  jak dzieci z ciekawością zagłębiają się w tajemnice nauki i dobrze się przy tym bawią.

B. Pontus