Spektakle dla dzieci i młodzieży

  2022-11-23 04:32:06     Janusz Gawroński


Na deskach naszego domu kultury gościć będziemy Teatr Artenes z Wrocławia.
W dniach 23 i 24 listopada 2022 roku obejrzymy dwa spektakle: "Pinokio" i "Kochając różę"

"Pinokio" Carlo Collodi - Teatr Artenes z Wrocławia
Gdyby Carlo Collodio przewidział, jak ponadczasową postać tworzy, napisałby pewnie powiastkę filozoficzna. On jednak stworzył baśń. Piękną, bo uniwersalną i wychowawcza. A że jej treść często pasuje również do świata dorosłych?
No cóż, W każdym z nas drzemie przecież jakieś dziecko: trochę leniuszek, trochę kłamczuszek - dobry, naiwny, choć nieco światem przytłoczony Pinokio... (Mówiąc na marginesie: szkoda, że nos kłamczuchom wydłuża się tylko w bajkach!).
Wróćmy jednak do warsztatu Gepetta: to tam z pracy i miłości prostego człowieka rodzi się nasz bohater, Pinokio - wymarzone dziecko. Chłopczyk jest szczery i otwarty - taki, jakim chcielibyśmy zawsze widzieć i nasze pociechy. Bo przecież dopiero cyniczny świat dorosłych sprowokuje go do mało chwalebnych uczynków. I właśnie tu uwidacznia się głębszy sens baśni - opowieść o Pinokiu pokazuje dzieciom, jak ważne w życiu sq autorytety. Jak słuszne jest korzystanie z doświadczeń i nauk ludzi może mniej modnych, ale życzliwych.
Starszych, a więc i bardziej doświadczonych. A co najważniejsze: tłem wszelkich przygód, bez względu na skalę psot i wybryków dziecka jest to, co dla rozwijającego się małego człowieka jest najważniejsze: bezwarunkowa i wszystko wybaczająca rodzicielska miłość. Miłość, która powołała Pinokia do życia i w najtrudniejszych chwilach dała mu oparcie przypominając, co w życiu jest najważniejsze...
Opisana w przedstawieniu Teatru ARTENES historia Pinokio dostosowana została do wymogów wychowawczych i rozwojowych najmłodszego widza.
Pogodne piosenki i sposób prezentacji przygód chłopczyka zapewniają zarówno dóbr zabawę jak i przekazują jasne przesłanie wychowawcze. Oby trafiło do dziecięcej duszy jak najgłębiej !

"Kochając różę" - Teatr Artenes z Wrocławia
Każdy z nas spotka kiedyś swoją Różę… Bez względu na płeć poszukiwań. Kogoś, kto pobudzi nas do poświęcenia w imię miłości. Nie zawsze spełnionej, nie zawsze odwzajemnionej w sposób, na jaki zasługuje. Ale właśnie ten cel, ta nadzieja jest cichym krzykiem duszy ludzkiej tęskniącej za dobrem i pięknem, za szczerością i romantycznym uczuciem znanym (nie) tylko zakochanym i artystom. I choć na co dzień ocieramy się o wszelkie dramaty ludzkiej egzystencji, walcząc przy tym i zwyciężając lub przegrywając, w głębi duszy czujemy kruchość ludzkiego bytu budzącą tęsknotę za czymś więcej. Ponadczasowość tych dylematów pokazuje, że wrażliwość emocjonalna nie jest li tylko fanaberią pięknoduchów wyrwanych z codziennej rzeczywistości. Jest intymną, choć czasem nie do końca uświadomioną stroną osobowości każdego z nas. Nie spychajmy jej więc pod sztandary nieżyciowej naiwności, nie chowajmy w szufladki pełne pamiątek z dzieciństwa. Skoro jest i woła do nas od tak wielu lat, cicha i pokorna, taka, jaką znajdziemy w utworach Antoine’a de Saint-Exupery, może w końcu warto jej posłuchać? Wszak autor Małego Księcia był arystokratą i pilotem (w tamtych realiach – kimś medialnie wielkim), ale nie kreował się na samca alfa, tylko opisywał wrażliwość duszy ludzkiej. Nie pozwólmy zatem, by i dziś wrażliwość ta musiała przebijać się przez szmer milczącego przemarszu szczurów… Niech nie zagłusza jej wycie młodych wilków… W końcu okazać się może, że świat wokół nas jest naprawdę Kosmosem pełnym tajemniczych planet, których odkrycie otworzy nas na drugiego człowieka i tym samym pozwoli rozwinąć własną osobowość…
Spektakl Teatru ARTENES nie uzurpuje sobie prawa do wykładni głębi twórczości Antoine’a de Saint-Exupery. Postanowiliśmy jednak, wykorzystując tekst oryginału i realia bliskie współczesnej młodzieży, pomóc zrozumieć ją młodemu widzowi, aby inspiracje, zawarte w powyższym tekście, zakiełkowały również w jego duszy.

Tagi: kultura   Wyświetleń: 157
Udostępnij:


Kochając różę